Grand Prix Vamberk 2001

13.-15.07.2001, Potštejn

Pořadatel: OOB Vamberk
Mapy: Hrad Potštejn (1:10 000), Kapraď -sever, -jih, 1:15 000, E=5m

Další z vícedenních závodů, kde nechyběli závodníci našeho klubu, byl právě Grand Prix Vamberk, uspořádaný tradičně na tábořišti Vochtánka pod hradem Potštejn na břehu Orlice. Tentokrát nás jelo plný auto, tedy čtyři. Kromě Hanky, která jela spíše z povinosti než ze zvýšeného zájmu o OB, jsem jel já, Cholera a Ondra.
      Závodů se zúčastnilo něco kolem 350 lidí, ovšem v hlavních kategoriích se sešla poměrně slušná konkurence. Docela nás překvapil, neřku-li rozhodil klasický způsob ražení. SportIdent se prý na tak málo lidí nevyplatí. Se slzou v oku jsme tedy při psaní průkazek nostalgicky vzpoměli časů nedávno minulých, kdy se o elektronickém ražení nikomu ani nesnilo.No, to jsou asi tak hlavní charakteristiky. A tratě ?
      První den jsme se podívali po Potštejně. Pořadatelé připravili krásné rozběhání v podobě parkového OB. Délky tratí kolem 4 km a pokud člověk aspoň trochu přemýšlel a nešel z jedné strany kopce na druhý přes vrchol, pak i zanedbatelné převýšení. Kontroly na výrazných místech, mapa vcelku seděla, prostě pohodové proběhnutí. Jen počasí trošku zlobilo a sem tam slabě zapršelo.
      Druhý den, spokojeni a plni očekávání, jsme přijeli na druhou etapu. Počasí slibovalo nádherný den, už ráno bylo něco kolem 25 °C. První, co mě dostalo, byla cesta na start. Ne že bych byl bábovka, ale 1 km a 180 m převýšení, to byl záhul. A na startu nebyla občerstvovačka ! No nic, chvilka oddechu a vyrazil jsem na trať. Abych řekl pravdu, nic zvláštního jsem nezaznamenal, snad kromě silně excentrického zákresu kontroly, což byl problém jen mojí mapy a mě stál cca 30 vteřin navíc. Jo a ještě předposlední kontrola (vývrat - 102). Řekl bych, že tady jsem si, a nejenom já, ale všichni, kdo tu kontrolu měli, nerozumněli s mapou. Ale jinak byla mapa pěkná, nechyběla volba postupu, cesty se moc využívat nedaly, v hustníkách se pár kontrol taky našlo, prostě klasická klasika.
      Na třetí etapu jsme dorazili lehce zničení. Sice nás trochu utěšovala zkrácená trať, ale z cesty na start jsme měli respekt. A právem. Start byl dál a výš. Lehce jsem tuto skutečnost podcenil a v ještě větším vedru vyrazil na start. Tam jsem zjistil, že mám tak minutu, než vlezu do koridoru. Vyčerpaný jsem došel k mapáma pak dál na trať. Třetí etapa nebyla orientačně nikterak náročná. Asi 1,5 km celkem se běželo po loukách, zbytek bílým lesem nebo po pěšinách, jen pár kroků přes nějakou tu paseku nebo hustník. Bohužel chyběla občerstvovačka, což v tom vedru byla podstatné chyba. Já měl ještě tu výhodu, že jsem startoval mezi prvními. Na kontrole průkazů jsem vypil asi půl láhve Poděbradky, kterou tam měl kontrolor pro svou potřebu. Podobně to udělalo i pár dalších lidí. Bohužel pro startující kolem času 25 už nezbyla ani kapka. :-)
      Moje celkové hodnocení: Všechny etapy představovaly příjemné proběhnutí,druhá sice s trochu větším převýšením (doběh se změnil díky unaveným závodníkům v dochod), nicméně krásné počasí a kvalitní zázemí - to jsou vlastnosti, díky kterým se mnou můžou pořadatelé pro příští ročník počítat.
      Tady jsou naše výsledky:

kategorie D21B - 25 závodníků          1.etapa      2.etapa      3.etapa  CELKEM