Cena střední Moravy

30.06.-02.07.2001, Jívová

Pořadatel: SK Univerzita Palackého Olomouc
Mapy: U Kohouta, Horní Bouda, 1:15 000, E=5m

Vzhledem k tomu, že nikdo z KOB Dobruška kromě mě neprojevil vážnější zájem o tyto závody, tak vám je tady alespoň přiblížím.
      Kdo nejel, udělal chybu. Mapy byly poměrně přesné, terén velmi dobře průběžný, kopcovatý, sem tam malé skalky, prostě středoevropská nádhera. I když autor nešetřil tmavě zelenou, tak hustníky byly průlezné. Tratě byly stavěny nezáludně, ale nechyběla volba postupu, stavitel rovněž nechtěl závodníky fyzicky odrovnat, a tak i délka tratě H21B v klasice byla jen 9,6 km. Celkový počet závodníků byl asi poloviční oproti východočeskému poháru, o to větší však byly šance na dobré umístění.
      Co však trošku pokazilo dobrý dojem ze závodů, bylo sychravé počasí, hlavně tedy 2.etapa. Lilo jako z konve po celou druhou polovinu závodu, což mě postihlo cca 50 minut v lese. Nicméně déšť byl teplý a až na to, že se mi mezi 16. a 17. kontrolou vlhkem rozložila mapa (zásadně nepoužívám mapník), to byl další z řady těch lepších závodů.
      Z orientačních kuloárů zaznívají hlasy, že by bylo možná dobré na vícedenních závodech poslední etapu nestavět jako handicap, ale klasicky intervalový start a pouze by se sečetl celkový čas v cíli. Myslím, že je to hloupost. Bylo by to řešení pro ty, co honí ranking a nechtějí přijít o body tím, že absolvují závod "zbytečně". Popíšu situaci, kterou při intervalovém startu nezažijete.
      Třetí etapu jsem staroval z 5. pozice. Na prvního jsem ztrácel 13 minut, na třetího asi 7. Borec č.4 vystartoval asi minutu a půl přede mnou. Borec č.6 10 sekund za mnou. Ten na startu ani nemapoval a hned se vrhnul za mnou. Na druhé kontrole už jsme razili spolu. Věděl jsem, že mu musím utýct, takže jsem nasadil ďábelské tempo. Borec se za mě zakous a na postupu na 3.kontrolu jsme dohnali č.4. 3.kontrola byla skála v hustníku. Č.4 uhul do hustníku moc brzo, č.6 těsně za ním a já těsně za č.6. Chvíli jsme se ještě s několika závodníky z jiných kategorií motali po nepřehledném hustníku a marně hledali skalní srázek.Mě to přestalo bavit jako prvního a z hustníku jsem vyběhl na cestu. Chvilka orientace a už jsem nabíhal přesně do míst, kde skutečně byla kontrola. No a protože jsem ji i jako první z těch všech, co ji hledali, našel, věděl jsem, že jsem v handicapu na 4.místě a jal jsem se stíhat č.3.
      Takovýhle orienťák se mi jako vyvrcholení závodu líbí daleko víc, než když si jenom odběhnu závod a největší nervy to jsou až u výsledkové listiny.Handicapu zdar !
      Tady jsou výsledky zúčastněných dobrušťáků:

kategorie H21B - 33 závodníků          1.etapa      2.etapa      3.etapa  CELKEM